Skolinimosi istorija: nuo skuboto iki apgalvoto skolinimosi

2019 November 22

Prisiminkime 2008 m. Šie metai daugumai žmonių tapo lemtingais, kai visas pasaulis susidūrė su finansų krize. Tai buvo kaip viesulas, netikėtai įsiveržęs ir greit nušlavęs nuo žemės daugybę verslų, bei pakeitęs įprastą žmonių gyvenimo ritmą. Būtent tuomet atsirado palankus metas plėtotis naujam finansiniam sektoriui Lietuvoje – greitųjų kreditų įmonėms. Naujos kreditų įmonės patenkino pagrindinį tuo metu buvusį žmonių poreikį – labai greitai pasiskolinti pinigų, nesvarbu, už kokią kainą. 

Greitieji kreditai. Skolina greit, bet už didelius procentus

Prieš beveik dešimtmetį labai daug naujų greitųjų kreditų įmonių ėmė skolinti itin trumpam laikotarpiui bei dažniausiai neatsižvelgiant į individualias žmonių galimybes grąžinti paskolą. Tuo pat metu televizijos ekranai, spaudos leidiniai bei radijas buvo pripildyti greitųjų kreditų įmonių reklamų, jų dažnis beveik nenusileido prekybos tinklų bei telekomunikacijų bendrovių reklamoms, o 2012 m. greitųjų kreditų sektorius pateko į TOP5 reklamuojamų sąrašą.* Natūralu, kad už reklamą visada sumoka galutinis vartotojas. Šiuo atveju, tai visi greitųjų kreditų klientai, kurie už pasiskolintą mažą sumą trumpam laikotarpiui moka didžiules metines palūkanas.

Daugybė žmonių, susižavėję reklamomis, į skolinimosi ratą įsitraukė, gerai nesuprasdami, kas yra kreditas bei neįvertinę mėnesinių įmokų naštos. Dažna greitųjų kreditų bendrovė skolino nepilnamečiams, bedarbiams ar netinkamai nustačius asmens tapatybę. Šios bendrovės gerai žinojo, kad tokie asmenys negalės grąžinti paskolų ir dažnu atveju už skolas netgi neteks nuosavo būsto. Nors Lietuvos Bankas, reguliuojantis visas kreditus teikiančias įmones, skirdavo pinigines baudas, jos buvo per mažos pažaboti greitųjų kreditų norą pasipelnyti iš nesuprantančių piliečių. Neatsakingas skolinimas užtraukė blogą reputaciją visoms bendrovėms, teikusioms greituosius kreditus bei didelę finansinę naštą pasiskolinusiems.

Pasikeitusios taisyklės

Nuo 2016 m. pasikeitė nusistovėjusios ir vertusios itin brangiai skolintis žmones taisyklės. Lietuvos Bankas sugriežtino atsakingo skolinimo nuostatus: iki 75% sumažinama maksimali metinė kredito palūkanų norma. Bendra išduodamos paskolos kaina negali būti didesnė už bendrą paskolos sumą. Be to, buvo nustatytos ir gerokai didesnės baudos už pažeidimus visoms kreditų įmonėms. Atsakingo skolinimosi taisyklės iš dalies suvaldė vyravusį chaosą kreditų rinkoje. Tačiau jos nuolat griežtinamos, kad piliečiai, neturintys atitinkamo finansinio išsilavinimo, būtų apsaugoti nuo didesnių su kreditu susijusių rizikų.

Išmintingas skolinimasis

Nors greitųjų kreditų bendrovės ir toliau sėkmingai skolina už pakankamai aukštas metines palūkanas, atsiranda vis daugiau žaidėjų, kurie vartojimo kreditus siūlo kur kas palankesnėmis sąlygomis. Tarp tokių žaidėjų yra lizingo bendrovės.  Jos suteikia didelę nuolaidą pirmam kreditui arba siūlo daiktus įsigyti išsimokėtinai su minimaliu arba “nuliniu” pabrangimu. Nors dažnu atveju po nulinėmis palūkanomis slepiasi kiti mokesčiai, galimybė už įsigytus daiktus sumokėti dalimis, yra patrauklus ir patogus būdas apsipirkti.

Kiti žaidėjai - tai naujai į rinką atėjusios arba persitvarkiusios bendrovės. Pavyzdžiui, mano.bank. Gavę bankinę licenciją ir pradėję veikti visoje Lietuvoje, nutarėme, kad norime skatinti finansinę gerovę ir padėti savo klientams įgyvendinti asmeninius tikslus. Mums svarbiausia, jog finansinius įsipareigojimus priimtų tokie žmonės, kurie juos galėtų ir įgyvendinti. Tapę banku, norime užsitarnauti klientų pasitikėjimą, todėl dar daugiau investuojame į klientų edukaciją, noriai su jais kalbamės ir konsultuojame. Nebijome pasakyti, kad kreditas yra bloga mintis, net jei pagal visas nustatytas taisykles teoriškai jį suteikti būtų galima. Mes džiaugiamės savo klientais, kurie supranta, jog paskolos kaip ir bet kurio didesnio pirkinio įsigijimas turėtų būti atidžiai ir išsamiai apsvarstytas.

Mano.bank keičia nusistovėjusį bankinį įvaizdį – siūlome itin žemą palūkanų normą bei draugišką aptarnavimą. Be to, nuo šiol iš banko galima pasiskolinti labai greitai: neišvykstant iš savo namų.

Kas svarbiausia?

Prieš imdami vartojimo paskolą apsvarstykite, ar tikrai galėsite ją grąžinti. Palyginkite skirtingų kredito bendrovių teikiamas vartojimo paskolų sąlygas ir tik tuomet pasirinkite palankiausią paskolos pasiūlymą jums. Visada atkreipkite dėmesį į BVKKMN, kuris atspindi bendrą visų mokesčių sumą metams. Tai yra geriausias ir tiksliausias kredito rodiklis, parodantis, kiek iš tiesų kainuos paskola.

Pasiskolink išmintingai čia.

* TNS Žiniasklaidos tyrimų apžvalga, 2012

Kitos naujienos